Preparaty na chwasty w jęczmieniu

Środki chwastobójcze są sposobem na ochronę roślin przed szkodnikami. Chwasty zabierają roślinom najpotrzebniejsze składniki odżywcze, a także dostęp do słońca, co sprawia, że nie mogą się one prawidłowo rozwijać. Aby uniknąć mechanicznego pozbywania się niechcianych chwastów, warto stosować specjalne preparaty.

Współczesne środki na chwasty produkowane są za pomocą innowacyjnych technologii, dzięki którym nie wykazują negatywnego oddziaływania na wszystkie rośliny. Preparaty chwastobójcze są nieinwazyjne i zwalczają jedynie to, co niechciane, czyli chwasty. Takie środki to inaczej herbicydy.

Dzięki nim możemy pozbyć się szkodników, a zachować to, co jest nam potrzebne. Wśród chwastów występujących w uprawach jarych i ozimych, możemy wskazać na chwasty rumianowate, mak polny, jasnoty, tasznika pospolitego czy gwiazdnicę pospolitą. Wiosną w zbożach jarych spotkamy gorczycę polną, rdesty, a także komosę białą.

Zbożom wieloletnim szkodzą ostrożeń polny i perz właściwy. Obecnie na rynku istnieje ponad 100 herbicydów, które wykorzystuje się do usuwania chwastów ze zbóż. Preparaty chwastobójcze dobierane są przy uwzględnieniu zachwaszczenia plantacji.

Walkę z chwastami w jęczmieniu ozimym trzeba rozpocząć już jesienią. W ten sposób unikniemy skutków niekorzystnego działania niskich temperatur zimowych. Zabiegi odchwaszczania można przeprowadzić już po siewie lub na różnych etapach wzrostu jęczmienia. W drugim przypadku należy wykonać zabieg nalistnie.