Preparat chwastobójczy na rdest powojowy

Rdest powojowy jest jarą, roczną rośliną, którą możemy spotkać na lekkich i piaszczystych glebach, a także w uprawach kukurydzy, zboża, warzyw, roślin okopowych oraz na ugorach. Rdest powojowy charakteryzuje się wijącą i rozgałęzioną łodygą, która pokryta jest szorstkimi włoskami, a także białozielonymi kwiatami. Szczególnie uciążliwe jest występowanie rdestu na polach kukurydzy.

Aby zwalczyć niechciany chwast najlepiej zastosować skoncentrowany środek chwastobójczy, który jednocześnie jest bezpieczny. Preparat powinien zawierać nikosulfuron, który skutecznie zwalcza rdest powojowy, ale również perz właściwy, owies głuchy, chwastnicę i inne chwasty dwu oraz jednoliścienne. Środek chwastobójczy pod postacią koncentratu jest stężoną zawiesiną, którą należy rozcieńczyć z wodą.

Koncentrat stosuje się nalistnie przy pomocy polowych opryskiwaczy. Preparat pobierany jest w dużej mierze przez liście, które szybko transportują go w całej niechcianej roślinie. Hamowany jest wzrost i rozwój chwastów, które obumierają całkowicie po około 20 dniach od opryskiwania.

Koncentrat wykazuje najlepsze działanie w przypadku młodych chwastów. Również ciepło i wilgoć sprzyjają szybszemu działaniu środa, a zimna i sucha pogoda może opóźnić proces. Zwlczanie rdestu w kukurydzy na szczególne znaczenie, ponieważ kukurydza jest rośliną bardzo narażoną na zachwaszczenie. Wschody kukurydzy są zależne od warunków atmosferycznych, a początkowo wolny wzrost to idealna okazja do pojawienia się chwastów.