Pielęgnacja ogrodu

Aby nasz ogród pięknie wyglądał i zachwycał różnymi roślinami, musimy o niego odpowiednio zadbać. Niezbędne jest nie tylko regularne nawożenie i podlewanie ogrodowych roślin, ale także usuwnie tych niechcianych, czyli chwastów. W ogrodach najwygodniej stosować nawozy wieloskładnikowe, ponieważ oprócz podstwowych składników pokarmowych zawierają inne mikroelementy, które nie występują licznie w ziemi, a są niezbędne do prawidłowego rozwoju roślin. Nawozy mineralne wzbogajacą ziemię składnikami mineralnymi, które prowadzą do bujnego porostu i kwitnienia roślin ozdobnych, ale i licznych plonów warzyw oraz owoców. Mogą zawierać jeden lub więcej mikroskładników.

Przy stosowaniu nawozów, należy stosować się do określonych dawek, ponieważ nieodpowiednie dawkowanie może wywołać skutek odwrotny i pogorszyć jakość nawożonej ziemi. Do nawozów azotowych zaliczamy mocznik, saletrzak oraz saletrę amonową. Ten typ nawozu trzeba używać w okresie wiosnennym, a nigdy w okresie jesiennym. Krótko wegetujące rośliny zasilane są bezpośrednio przed siewem lub sadzeniem. Z kolei te o długim czasie wegetacji nawożone są dwukrotnie.

Natomiast nawozy fosforowe słabo wędrują w głąb ziemi, dlatego lepiej jedną część wymaganej dawki wymieszć z ziemią w okresie jesiennym, a drugą w czasie wiosennym. Nawozy potasowe stosowane są zazwczaj przed siewem roślin. Tylko przy ciężkich glebach używa się ich jesienią. Wieloskładnikowe nawozy to wygoda w stosowaniu i gwarancja prawidłowego rozwoju roślin ogrodowych.