Opryskiwanie babki zwyczajnej

Babka zwyczajna słynie ze swoich właściwości leczniczych, które wykorzystuje się przy łagodzeniu stłuczeń oraz stanów zapalnych górnych dróg oddechowych. Roślina ta kwitnie od czerwca do września. Jednak oprócz swojego dobroczynnego działania, jest uciążliwym chwastem, którego rolnicy pragną się pozbywać. W tym celu stosuje się opryskiwanie babki zwyczajnej.

Jeżeli babka zwyczajna występuje sporadycznie w uprawach, nie jest ona szkodliwa dla roślin uprawnych. Jednak nadmierne rozprzestrzenianianie się babki powoduje, że zabiera ona innym roślinom pokarm oraz wodę, co wpływa także na przesuszanie gleby. Z uwagi na jej pionowe kłącze, zwalczanie chwastu nie jest prostą sprawą. Kłącze, które pozostaje pod ziemią, może w niej wegetować nawet przez kilka lat.

Z kłącza wyrastają korzenie, które z biegiem czasu tworzą cały system. Babka zwyczajna jest trudna do wyplenienia ze względu na swoją odporność na udeptywanie, a także łatwość w przystosowywaniu się do trudnych warunków. Nasiona babki przyczepiają się do butów lub do zwierząt, a następnie są rozsiewane poprzez chodzenie. Niezbędne jest regularne koszenie odłogów i ugorów.

Babkę zwyczajną można także zwalczać w sposób mechaniczny oraz chemiczny z wykorzystaniem oprysków, a w tym takich środków jak MCPA oraz florasulam. Środki chwastobojcze o totalnym działaniu są w stanie szybko wyplenić niechciane rośliny. Należy wziąć jednak pod uwagę gatunki roślin, które chcemy zostawić i przy których musimy zachować ostrożność. Jeżeli są to rośliny wrażliwe, najlepiej zdecydować się na opryskiwanie z wykorzystniem preparatów selektywnych, które usuną wybrany typ chwastu.