Oczyszczanie boiska z chwastów

Boiska wielofunkcyjne wyłożone są specjalną trawą, która wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Stosowanie trawy na nowoczesnych boiskach to dużo większe bezpieczeństwo niż w przypadku tradycyjnych, betonowych boisk.

O takie powierzchnie należy jednak właściwie dbać, aby zapewniać jak najwyższy komfort gry zawodnikom oraz spełniać zasady bezpieczeństwa, by zapobiec kontuzjom. Czyszczenie wielofunkcyjnych boisk obejmuje omiatanie ręczne, szczotkowanie, uzupełnianie piasku, miękkie szczotkowanie połączone z odkurzaniem, a także zastosowanie środków chemicznych, w miejscach najbardziej narażonych na porost niechcianych chwastów.

Zalecane jest natychmiastowe usuwanie niechcianych chwastów oraz trawy, które wrastają w sztuczną murawę. Szybka reakcja ma zapobiec rozrostowi szkodników i zniszczeniu zasypu boiska.

Tylko prawidłowe i regularne czyszczenie boiska jest gwarancją ochrony przed uciążliwymi chwastami. Pielęgnacja powierzchni boiska wielofunkcyjnego ma na celu poprawę jakości gry, utrzymanie estetycznego wyglądu placu, wydłużenie żywotności nawierzchni oraz zwiększenie bezpieczeństwa wszystkich zawodników.

Czesanie powinno być przeprowadzane za pomocą trójkątnej szczotki, która zbiera drobne zanieczyszczenia i prostuje włókna trawy. Z kolei szczotka rotacyjna oczyszcza granulat z pyłów i zapobiega plątaniu się włókien ułożonej trawy.

Przy pielęgnacji używa się także maszyny, która spulchnia piasek lub granulat oraz zwiększa przepuszczalność nawierzchni boiska.