Najpopularniejsze chwasty w uprawach rolnych

W uprawach rolnych bardzo często możemy spotkać się z występowaniem chwastów inwazyjnych, czyli takich, które stanowią zagrożenie dla różnorodności biologicznej i powodują straty nie tylko ekologiczne, ale i ekonomiczne. Do gatunków inwazyjnych, które występują na polach uprawnych, zaliczane są owies głuchy, chwastnica jednostronna, szarłat szorstki, włośnica zielona i sina, przetacznik perski, tomka oścista, a także żółtnica owłosiona. Gatunki inwazyjne wykazują błyskawiczne tempo wzrostu, a także wyróżniają się dużą plennością i są niezwykle odporne. Rozmnażają się w sposób wyłącznie generatywny.

Na rynku dostępne są różne środki chwastobójcze, które działają na chwasty w zbożach, rzepaku czy w kukurydzy. Wśród preparatów chwastobójczych można wskazać na takie z przeznaczeniem do usuwania chwastów dwuliściennych w ozimych zbożach, preparaty totalne zwalczające wszystkie rośliny, produkty do likwidacji glonów i mchów, które także ochroniają przez rozwojem chwastów w różnych uprawach. Jedną z najpopularniejszych roślin uprawnych jest kukurydza. Wykorzystuje się ją nie tylko w rolnictwie, ale i w przemyśle.

Kukurydza cechuje się wysokimi wymaganiami pokarmowymi oraz wolnym wzrostem w początkowych etapach rozwoju, co sprawia, że jest bardzo podatna na zachwaszczanie. W kukurydzy najczęściej spotkamy takie chwasty jak miotła zbożowa oraz przytulia czepna. Takie chwasty znajdziemy także w zbożach ozimych. Problem zachwaszczenia często występuje także w uprawach rzepaku. Skutecznym preparatem chwastobójczym, który poradzi sobie z wymienionymi chwastami jest Chwastox.