Likwidacja chwastów w ogrodzie

Usuwanie chwastów w ogrodzie może być pracochłonnym zajęciem, które nie zawsze przynosi oczekiwanie rezultaty. Chwasty ogrodowe sprawiają, że rośliny, na których nam zależy, nie mogą się prawidłowo rozwijać. Niechciane chwasty zaczynają swoją ekspansję poprzez mocne rozłogi, silne korzenie i rozsiew nasion. Delikatne odmiany kwiatów nie mają szans w walce z takimi chwastami. Dlatego tak ważne jest zapobieganie i usuwanie chwastów z ogrodu.

Chwasty można systematycznie usuwać w sposób mechaniczny oraz chemiczny. Stosowanie herbicydów, czyli środków ochrony roślin przed chwastami, powinno być racjonalne i ograniczone. Proces odchwaszczania należy zacząć przed zasadzeniem roślin w naszym ogrodzie. Musimy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu podłoża, co pozwoli zabezpieczyć dopiero co zasadzone rabaty przed zachwaszczaniem. Do najbardziej uciążliwych chwastów zaliczane są odmiany wieloletnie, takie jak pokrzywa, skrzyp polny i nawłoć pospolita, dlatego trzeba usunąć nawet najmniejsze fragmenty rozłogów i korzeni. W innym razie szybko wyrosną nowe chwasty.

Jednym ze sposobów pozbycia się chwastów z ogrodu jest przykrycie podłoża materiałem, który nie będzie przepuszczał światła. Taki zabieg sprawi, że chwasty zżółkną i zgniją. Do zwalczania szkodników stosuje się również ściółkę organiczną, czyli korę czy igliwie. Pojedynczo występujące chwasty lub te rosnące w niewielkich skupiskach można zwalczać domowymi sposobami.

Wśród takich sposobów można wymienić oblewanie liści chwastów olejem, roztworem mydła lub rozcieńczonym octem.

https://www.ziemovit.pl/kalendarz/sierpien