Kiedy stosować preparat chwastobójczy?

Stosowanie środków chwastobójczych przu dużym zachwaszczeniu upraw staje się niezbędne. Taki zabieg wiąże się jednak z pewnymi kosztami, dlatego warto wiedzieć, kiedy jego przeprowadzenie jest naprawdę konieczne, a kiedy możemy z niego zrezygnować i zaoszczędzić. Herbicydy stosowane są w określonych sytuacjach i nie powinny być używane tylko zapobiegawczo. Środki chwastobójcze należy zastosować, gdy chwasty jedno lub dwuliścienne zajęły znaczny obszar upraw i są szkodliwe dla roślin uprawnych.

Ich użycie jest nieodzowne, gdy zostanie przekroczony próg szkodliwości przez dany chwast. Przy doborze odpowiedniego preparatu chwastobójczego należy wziąć pod uwagę zalecenia Instytutu Ochrony Roślin. Rolnicy muszą podporządkować się wyznaczonym normom, aby zachować środki bezpieczeństwa, a jednocześnie przeprowadzić skuteczny zabieg. Zabronione jest zmniejszanie lub zwiększanie wyznaczonych dawek lub stosowanie preparatów w innych terminach.

Opryski chwastobójcze nie mogą być wykonywane w czasie karencji, czyli później niż w pierwszych fazach kształtowania się ziarna. Wynika to z faktu, że ziarno byłoby narażone na skażenie chemicznym środkiem, który nie zdążyłby się unieczynnić. W takim stanie ziarno będzie szkodliwe dla ludzi oraz zwierząt żywiących się nim. Herbicydy można stosować tylko w zalecanym termininie ich używania, a także przy odpowiednich warunkach pogodowych.

Nie można przeprowadzać zabiegu w zbyt niskiej temperaturze, czyli gdy spadnie ona poniżej -20 stopni Celsjusza oraz w zbyt wysokiej. Nie wolno stosować środków chwastobójczych tuż po opadach. Musimy odczekać kilka godzin, ale ta zasada nie dotyczy środków działających doglebowo, które stosowane są jesienią.