Co na chaber bławatek w pszenicy ?

Chwasty, w tym chaber bławatek, szczególnie intensywnie rosną wczesną wiosną. Wtedy to błyskawicznie osiągają kolejne fazy rozwoju i stają się odporne na herbicydy. Z wykonaniem zabiegu odchwaszczania nie można zwlekać i należy przeprowadzić go jak tylko pojawią się odpowiednie ku temu warunki pogodowe. Aby zabieg był skuteczny, trzeba właściwie dobrać preparat chwastobójczy dostosowany do gatunku chwastów, które przeważają w danej uprawie.

Środki chwastobójcze dzielą się na te do zwalczania tylko roślin dwu- lub jednoliściennych oraz do równowczesnego zwalczania chwastów obu rodzajów. Herbicydy mogą wykazywać naprawdę mocne działanie i zwalczać chwasty nawet w ich zaawansowanym stadium rozwoju, czyli w fazie krzewienia. Chaber bławatek należy do grupy chwastów dwuliściennych, dlatego do jego zwalczania należy używać preparatów ukierunkowanych na likwidację właśnie takich gatunków niechcianych roślin. Herbicydy, które mogą zwalczyć chaber to regulatory wzrostu.

Są to preparaty składające się między innymi z MCPA, mekopropu, dikamby, fluroksypyru oraz dichlorpropu. Aby były skuteczne muszą być stosowanie w opowiedniej temperaturze, która nie spada poniżej 10 stopni Celsjusza. Z likwidacją chabra bławatka poradzą się środki jednoskładnikowe, które zawieraja tylko MCPA lub 2,4-D. Cechują się one ograniczonym zakresem zwalczania gatunków roślin, ale obejmują likwidację chabru. Na silniej zachwaszczonych uprawach przydają się mieszaniny tych składników.

https://www.ziemovit.pl/kalendarz/czerwiec